Na forum brakuje tematu zbiorczego o PIKE'u. Sam posiłkowałem sie głownie zagranicznymi forami, w tym temacie. Niestety meczyly i mecza go do teraz choroby wieku dzieciecego...
1. BURPOWANIE
Wydaje mnie się, ze to burpowanie Pike przy jego dobiciu, to pic na wode powstały z powodu wypuszczenia poczatkowej partii zle uszczelnionych solo air przez Srama (numer seryjny do 26T5 (produkcja 26 tydzien 2015 rok).... sa wadliwe). Solo air puszczal duze cisnienie w dolne golenie, ktore naprawde moglo znacznie wplynac na utwardzenie amorka i zrujnowanie jego charakterystyki. W tym przypadku burpowanie dalo swietny efekt, ale krotkotrwaly. Moim zdaniem Pike sam w sobie powinien byc burpowany przy calkowitym wyproscie, bo:
- solo air samo wyrownuje cisnienie, wiec nie jest w stanie zniwelowac zapadania sie amorka pod wplywem podcisnienia w dolnych goleniach
- w poczatkowej fazie skoku bedzie sie on zapadal (solo air nie jest w stanie tego zniwelowac)
- zasysa skok w zaleznosci od cisnienia, przy 80psi zabieralo mi ponad 5% skoku
- to z kolei nie dopuszcza do samoistnego wyrownania cisnienia miedzy komorami, wiec trzeba go okresowo rozciagac recznie
- przy wyburpowanym musialem miec wlozone 3 tokeny albo jakos dziwnie wysokie cisnienie zeby go na byle gownie nie dobic
- komora pozytywna jest na tyle duza, ze powietrze w dolnych wplywa pozytywnie na progresje koncowa
Nawet Sram nie uwzglednil burpowania w manualu, a chyba maja sensownie napisane manuale
Stara/nowa uszczelka solo air
soloair.jpg (Rozmiar: 42.41 KB / Pobrań: 58)
P.S. Po zmianie uszczelki nie mam problemu z gromadzacym sie powietrzem w dolnych goleniach. Nawet cisnienie zalecane przez RS'a to strzal w 10 - 75kg / 70 psi / SAG 23%.
P.S.2 Jeszcze nie wiem jak ma sie ten problem do PIKE ze sprezyna DPA
2. SAG nie wiekszy niż 25% - wiekszy sag daje zbyt male wsparcie w srodku skoku, nawet Avalanche zaleca 22%. Ponadto wolna kompresja przy wyzszym sagu nie jest w stanie zapobiec zapadaniu.
3. Wadliwa uszczelka CHARGERA
Przyspieszone zapowietrzenia chargera, zasysanie oleju z dolnych goleni, uszkodzenie bladdera.
Stara uszczelka
charger2.jpg (Rozmiar: 28 KB / Pobrań: 39)
Nowa uszczelka
charger.jpg (Rozmiar: 33.66 KB / Pobrań: 43)
4. Olej do chargera - zamienniki:
- BelRay HVI 3W
- Silkolene RSF/PRO RSF 2,5W
Charakteryzują się dużą stabilnościa termiczną parametrów. Nie muli zimą, latem nie traci tlumienia. Przeznaczone do układów zamkniętych, mniejsza podatnosc na pienienie.
5. Zerowanie/wyrównanie ciśnień w Solo Air - moze sie zdarzyc ze nadmuchamy 100PSI, pozniej upuscimy do 60PSI i amor zassie duzo skoku. Powodem jest cisnienie 100PSI w komorze negatywnej. Przy tak duzej roznicy cisnien niemozliwe jest wyrównanie cisnien w SoloAir poprzez rozciągniecie amortyzatora recznie. W tej sytuacji pompujemy 90PSI w pozytywna, rozciągamy amor recznie. Upuszczamy do 80PSI w pozytywnej, rozciagamy amor itd. aż do 60 PSI. Takie działanie powoduje stopniowe zmniejszanie cisnienia w komorze negatywnej. Ponadto nie potrzeba duzo siły, żeby rozciągnąc amortyzator ręcznie przy 10PSI różnicy między komorami.
6. Service kit nr. 11.4018.027.003- zawiera powyzej wspomniana poprawiona glowna uszczelke chargera, poprawiona glowna uszczelke solo air, wszystkie oringi, bladder, uszczelki kurzowe skf, gabki itd.
Na razie to tyle.